Information om Springer spaniel från Rasdata.nu Information om SSRK:s raser från Rasdata.nu

Jaktprovskritiker / Field Trial Comments
Jägarfamiljens Treat


2018-10-06 Fältprov öppenklass 0-pris
Arbetar med bra tryck i ett lite oregelbundet sök. Bra lydnad följer hela tiden förarens signaler. Är tydlig vid vittring. Visar bra stadga vid stöt på fasan som fälls. Markerar dåligt trots goda förhållanden då viltet fälls relativt nära och det tar lite

2018-10-12 Fältprov öppenklass 0-pris
En hund som går med bra fart och stil och har en mycket fint marktäckande sök. Under sitt sök skjuts en lös fågel som hunden markerar. Väl framme vid fågeln stannar hunden till ett kort ögonblick för att sedan apportera fågeln tillbaka till föraren. Hunde

2018-10-13 Fältprov öppenklass 2:a pris
Prövas i två släpp. Gör ett kort förstasläpp. Startar i gräsmark, arbetar i

2018-11-09 Fältprov öppenklass 0-pris
ESS-hane som jagar kraftfullt i ett mycket trevligt tempo och fin stil. Blir lite ohörsam och jagar nån gång ute på gränsen men kan tas tillbaka. Stöter fasan som inte fälls och är spontant stadig. Jagar vidare och stöter fasantupp i ett kanalkant framför

2018-11-17 Fältprov öppenklass 1:a pris
Jagar i åkerholme med gräs o buskar i bra fart o stil. Gör en fin stöt på en fasan med bra markering. Tyvärr är fasanen sönderskjuten så vi behöver en fågel till. Får sedan hämta en lös fågel som fällts i vass och gör en fin apport.

2019-01-05 Fältprov segrarklass 0-pris
MS- En hund som jagar med bra fart och mönster. Får apportera en ej markerad apport och föraren kan ej få hunden till anvisad plats. Domaren finner viltet.

2019-10-12 Fältprov segrarklass 1:a pris
OJ -Bra fart men drar en del. Får upp fågel och skickas men springer in i en kull och får sedan dirigeras en del innan den hittar.

2020-01-18 Fältprov segrarklass 1:a pris
RS - Går ett kort släpp i tät slån. Visar bra stadga när det går upp många fasaner från slånbuskaget. En fasan fälls och hunden får dirigeras till nedslagsplatsen. Det visar sig i efterhand att det är en runner. Hunden arbetar bra i området, försvinner in
i ett snår och kommer ut med fasanen som levereras levande till föraren. Slarvar lite vid inlevereringen. Under hela apportarbetet går det upp nya fasaner. Hunden kan trots alla störningarna respektera viltet och fokusera på sin uppgift.



Rasdata.nu Sidan uppdaterad 2026-04-19 / Page updated 19 Apr 2026: springer@rasdata.nu
Information från Svenska Kennelklubben 2026-04-16 / Information from the Swedish Kennel Club 16 Apr 2026